Ako vybrať prilbu na lyže alebo snowboard?

Rozhodujete sa medzi prilbou skeletovou alebo s mäkkými ušami? Chcete ju so štítom alebo bez? Podľa čoho si tú správnu vybrať? Hlavne nezabúdajte na to, že než si prilbu zaobstaráte, je dobré si zmerať obvod hlavy a orientovať sa predovšetkým podľa výsledného čísla.

Prilba je jednou z najdôležitejších ochranných pomôcok.

Konštrukcia

Celoskeletová lyžiarska prilba

Poskytuje ochranu celej hlavy, teda je vhodná nielen pre profesionálnych športovcov, ale aj deti či pre tých, ktorí s lyžovaním ešte len začínajú. Celoskeletové prilby majú pevnú konštrukciu aj na ušiach. Kvôli tomu sú tiež o niečo ťažšie ako klasické prilby.

Lyžiarska prilba s mäkkými ušami

Vyrába sa z príjemného materiálu, ktorý poskytuje komfort, pohodlie a taktiež aj vzdušnosť. Tieto prilby sú vyrábané predovšetkým pre tých, ktorí na lyžiach alebo na snowboarde nejazdia tak rýchlo a nepotrebujú plnú ochranu hlavy.

Lyžiarska prilba so štítom

Tento typ prilby ocenia najmä tí, ktorí nosia dioptrické okuliare. Vďaka tomu, že prilba disponuje ochranným štítom s UV filtrom, si nemusia robiť starosti s tým, či si na lyžovanie nechať dioptrické okuliare alebo či ich vymeniť za okuliare lyžiarske.

Aký je rozdiel medzi snowboardovou a lyžiarskou prilbou? Takmer žiadny. Nezáleží na tom, aký typ si zaobstaráte. Jediným rozdielom je, že lyžiarska prilba má viac vetracích otvorov a nižšiu hmotnosť, snowboardová prilba by zase mala chrániť okrem hlavy aj čeľusť.

Pohlavie

Dnešné lyžiarske prilby aj prilby na snowboard sa vyrábajú tak, že nezáleží až tak na tom, pre koho je prilba určená, či pre mužov, ženy alebo deti, ale skôr na obvode hlavy. Pokiaľ si ale predsa len chcete vybrať prilbu podľa tohto delenia, je dobré vedieť, v čom sa od seba líšia.

Dámske

Zadná časť prilby nesie výkroj, do ktorého sa zmestí cop. Tiež sa vyrábajú v pastelových farbách.

Detské

Mávajú farebnejší design a najrôznejšie vzory, tiež sú čo sa týka obvodu hlavy oveľa menšie.

Pánske

Nesú na sebe viac ventilačných otvorov, aby vzduch lepšie cirkuloval. Tiež sa vyrábajú v tmavších farbách.

Veľkosť

Zmerajte si obvod hlavy a podľa toho si prilbu vyberte. Nezabúdajte na to, že prilba by nemala byť pri nasadení príliš voľná, ani príliš tesná. Veľa prilieb tiež disponuje možnosťou nastaviť si veľkosť podľa potreby. Prilby sa najčastejšie vyrábajú v týchto obvodoch:

48 – 50 cm

51 – 53 cm

54 – 57 cm

58 – 60 cm

61 cm a viac

Výrobné technológie

In-mold

Technológia in-mold predstavuje pevné prepojenie lyžiarskej prilby a škrupiny. Prilba je ľahšia, ale zároveň nie je priedušná.

Hard shell

Tvrdý skelet a nárazuvzdorná škrupina sa síce vyrábajú zvlášť, ale následne sú tieto časti prepojené. Prilba predstavuje solídnu ochranu hlavy za relatívne rozumnú cenu.

Hybridná konštrukcia

Predstavuje spojenie in-mold a hard shell technológie.

MIPS/SPIN

Takú prilbu ocenia predovšetkým profesionálni lyžiari, alebo tí, ktorí častejšie na lyžiach alebo na snowboarde padajú. Technológia zabraňuje vzniku nebezpečných rotačných síl, ktoré môžu pri páde a údere hlavy o zem vzniknúť.

Prilbu si môžete vybrať aj podľa toho, či prevádzkujete lyžovanie či snowboarding rekreačne alebo profesionálne. Profesionálne prilby bývajú oveľa drahšie a poskytujú plnú ochranu hlavy vrátane čeľuste.

Vlastnosti

Ktoré vlastnosti by kvalitnej prilbe nemali chýbať? Ak počúvate pri športe hudbu, je možné si zaobstarať prilbu, ktorá umožňuje nosenie slúchadiel. Rovnako si môžete zakúpiť prilbu s vyberateľným čalúnením alebo s regulovanou ventiláciou. Pre náročných zákazníkov sa vyrábajú prilby s integrovaným audio systémom. Sú v nich zabudované reproduktory, ktoré ľahko prepojíte so svojim mobilným telefónom.

Takmer väčšina prilieb je univerzálna, hodí sa ako na snowboard, tak na lyže.

Najčastejšie otázky

Ako sa o lyžiarsku prilbu starať?

Nepoužívajte žiadne chemické prostriedky, ale len čistú vodu a mäkkú handričku, prípadne hubku. Prilbu skladujte mimo dosahu vysokých teplôt a slnečného žiarenia, mohla by sa deformovať.

Aká je životnosť prilby?

Odborníkmi je odporúčané meniť prilbu každé tri roky, maximálne raz za päť rokov. Veľa záleží na tom, ako s ňou budete zaobchádzať a ako ju budete skladovať.

Čo je prilba s pasívnym vetraním?

Prilba má konštantne otvorené vetracie otvory, zatiaľ čo prilba s aktívnym vetraním umožňuje uzatvorenie a otvorenie otvorov podľa potreby.